Ewa Nowak – Krzywe 10

Czasami są książki, od których oderwać się prawie nie da. I nie musi być to zapierająca dech w piersiach akcja. Ot, zwykłe życie, z całą swoją niezwykłością. Chyba takie „zwykłe” książki lubię najbardziej, kiedy w tej swojej prostocie potrafią przekazać tyle dobra i ciepła.

Do książki Ewy Nowak „Krzywe 10” wróciłam, żeby jakoś uczcić rozpoczynające się wakacje. Akcja dzieje się na Mazurach, w miejscowości Krzywe. 5 młodych ludzi przyjeżdża tam na wakacje, zawiązuje nowe znajomości, przeżywa różne przygody i rozwiązuje większe lub mniejsze problemy.

A co mi się w tym szczególnie podoba?

  1. Miłość. Taka, o której sama zawsze marzyłam, bezwarunkowa i oddana. Taka, którą pokazuje opiekujące się młodzieżą małżeństwo. Taka, której dopiero się ci młodzi uczą (i którą ja sama ciągle poznaję 😊).
  2. O sobie, o swoich marzeniach, o swoich działaniach i motywach.
  3. Mądrości życiowe. Kilka Wam tu przedstawię:
  • Każde wydarzenie, każdy wybór, każda decyzja ma dwie strony medalu. Na jednej ręce możemy położyć rzeczy pozytywne, na drugiej negatywne. Lub inaczej: co jest za, a co przeciw danej rzeczy. I czasami warto to porządnie zważyć, zanim jakąś decyzję podejmiemy.
  • Każda cecha może być jednocześnie naszą największą zaletą i największą wadą. Bo jeśli jestem uległa, to nie pokłócę się z kimś bliskim. Ale może przez uległość nie będę walczyć o coś, co jest dla mnie ważne?
  • Jeden z bohaterów zaczął biegać codziennie, niezależnie od wszystkiego, po tym, jak spełniło się coś, czego pragnął. I biegał tak już od 10 lat. Ja zawsze mam problem z tym samozaparciem i pokonywaniem siebie. Może by zacząć biegać od tak, codziennie, nawet bez żadnego wyraźnego bodźca? A z innej strony: dla wielkich rzeczy może warto brać wielkie poświęcenia, żeby cały czas czuć smak spełnianego marzenia.

Książka może i jest młodzieżowa, ale wydaje mi się, że dobrze nadaje się też dla starszych. Ja teraz odnalazłam w niej tym razem zupełnie inne aspekty, które mnie zachwyciły. Idealnie wakacyjna pozycja! 😊

36249025_1714704488584067_1754922035122798592_n

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s